PRONÁJMY OBECNÍHO DOMU 2021 ZASTAVENY !! Svoz odpadu v roce 2021 v SUDÉ TÝDNY. •
  Vítá Vás obec Boháňka, Skála, Chloumek, Votuz, Maňovice Dnes má svátek Vojtěch   
 
 
Boháňka
     
 
Skála
     
 
Chloumek
     
 
Votuz
     
 
Maňovice
     
 
Úvod
 

Obec Skála

POLOHA: Obec Skála leží na pokraji východní části Chlumského vrchu nedaleko Velkého Vřešťova a Hořic v Podkrkonoší ve výšce cca 411m.n.m.

  Skála je oproti Boháňce mladšího vzniku. K jejímu názvu přispělo především velké množství pískovcových lomů, kolem kterých začala postupem času vyrůstat vesnička budovaná kameníky z okolí, kteří tu posléze natrvalo zapustili své kořeny.

  V okolí naší obce byl donedávna těžen velmi kvalitní a pevný pískovec světlé barvy "Bílý pískovec", který byl po desetiletí vyhledávaným matriálem kameníků ze širokého okolí a celé republiky. Tento pískovec byl pro své výjimečné vlastnosti používán při stavbě významných staveb, mezi které patří například Bílá věž v Hradci Králové, dále k opravám některých pražských historických staveb a v neposlední řadě k umělecko-sochařské figurální činnosti.

OKOLÍ: Okolní překrásná krajina přímo vybízí k příjemné procházce. Vesnička je obklopena smrkovo-borovicovými lesy na některých místech s převahou borovic, kterým prospívá složení místního půdního podloží typického pro Chlumský vrch. Zbylé lomy, některé z nich zatopené, jsou památkou na původ vzniku názvu vesničky Skála.   Z některých míst jižní části obce je krásný výhled do údolí a okolí ve směru na Hradec Králové, Nechanicko atp. Z tohoto důvodu obcí prochází vyhledávané turistické a cykloturistické ( 4135 ) trasy.

  V období prázdnin provozuje naše obec tradiční letní kino, které je umístěno v lokalitě jednoho z bývalých lomů, kde jako připomínka dřívější těžařské minulosti leží monumentální pískovcový blok 20x10x7m.   V prostorech tohoto kina byla natáčena část filmu režiséra Otakara Schmidta "Eliška má ráda divočinu" s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Vítáme každého z Vás kdo naši obec navštíví s dobrým a přátelským úmyslem.


Občané a zastupitelé obceČlánky, příspěvky a editace M. Korbel - webmaster: L. Bartoš.