PRONÁJMY OBECNÍHO DOMU 2021 ZASTAVENY !! Svoz odpadu v roce 2021 v SUDÉ TÝDNY. •
  Vítá Vás obec Boháňka, Skála, Chloumek, Votuz, Maňovice Dnes má svátek Vojtěch   
 
 
Boháňka
     
 
Skála
     
 
Chloumek
     
 
Votuz
     
 
Maňovice
     
 
Úvod
 

Obec Boháňka

  Obec Boháňka má 4 části, +-210 obyvatel, výměru 953ha, leží v Královéhradeckém kraji a okrese Jičín.

UIR obce 00593 2, IČZUJ: 572705

POLOHA: Obec Boháňka leží na pokraji východní části Chlumského vrchu nedaleko Velkého Vřešťova a Hořic v Podkrkonoší ve výšce 418m.n.m.

  K vyzvednutí chlumského vrchu došlo tektonickou činností, jeho podloží tvoří převážně pískovcové horniny, cenomanské kvádrové pískovce různé kvality a zrnitosti.
  Tyto bloky leží na české křídové tabuli v Labské fasciální oblasti, která je charakteristická slinitými a vápnito-jílovými sedimenty.

  V okolí naší obce byl donedávna těžen velmi kvalitní a pevný pískovec světlé barvy familiárně nazývaný "Boháňský". Pod tímto názvem je také uznáván a prezentován u odborné veřejnosti.

  Tento pískovec byl pro své výjimečné vlastnosti používán při stavbě významných staveb, mezi které patří například Bílá věž v Hradci Králové, první brána Pražského hradu, dále k opravám některých pražských historických staveb a v neposlední řadě k umělecko sochařské činnosti.

BITVA: Podle W.W.Tomka se v roce 1100 n.l. strhla bitva mezi Čechy a Poláky vedenými Boleslavem Chrabrým. Písemné zprávy o této události pocházejí z roku 1378.

OKOLÍ: Z nejvyššího bodu obce je překrásný výhled na okolní krajinu, hřebeny Krkonoš a velkou část královéhradeckého a pardubického kraje. Z tohoto důvodu obcí prochází vyhledávané turistické a cykloturistické trasy.

  Nedaleko místního vodojemu "AQVAREL" je umístěna stálá přírodní expozice několika zajímavých sochařských plastik. (E. Jilemnická, I. Jilemnický, M. Bílek, J. Mešťan, P. Mizera, J. Dostál ,P. Jarkovský, P. Keil)

  V období prázdnin provozuje naše obec tradiční letní kino, které je umístěno v lokalitě jednoho z bývalých lomů, kde jako připomínka dřívější těžařské minulosti leží monumentální pískovcový blok 20x10x7m.
  V prostorech tohoto kina byla natáčena část filmu režiséra Otakara Schmidta "Eliška má ráda divočinu" s Bolkem Polívkou v hlavní roli.


Vítáme každého z Vás kdo naši obec navštíví s dobrým a přátelským úmyslem.


Občané a zastupitelé obceČlánky, příspěvky a editace M. Korbel - webmaster: L. Bartoš.